My music story

21 Lipiec 2020
„Gigi L'amoroso 1974” – to piękna piosenka i jej wykonawczyni, Dalida, też była piękna. W 1974 r. rozpocząłem pracę; mieliśmy imprezę w domu jednej z koleżanek, na Woli...
Całą noc – na sucho nie było, rano jechaliśmy do domów pierwszym autobusem. Jeden z kolegów wysiadł wcześniej niż pozostali, ale cofnął się, postawił nogę na schodku, żeby kierowca nie mógł zamknąć drzwi i zaśpiewał dla nas, do wnętrza autobusu, cały refren „Gigiego...”. Było ciepło, musiało być lato, taki bardzo słoneczny, wczesny ranek. Jeśli to prawda, że „spłyną przeze mnie dni na przestrzał”, jak śpiewano w „Zegarmistrzu światła”, to jeszcze raz znajdę się w tamtym autobusie, na chwilkę. Chciałbym.

Władysław Rokiciński, Warszawa
27 Marzec 2020
„Uma – planeta wody” to kompozycja, która narodziła się z improwizacji, którą siostry Maja Baczyńska (Maya Baczynska) i Dagny Baczyńska-Kissas wykonały w ramach „Koncertów pod gwiazdami” w Planetarium – Centrum Nauki Kopernik w październiku i w listopadzie 2019 r., a następnie nagrały w grudniu tego samego roku w Quality Studio w Warszawie. Dlaczego „Uma...”?
11 luty 2020
źródło: YT
Romek*. Tak piszą o nim ci, którzy go znali.
Ja nie poznałam.
15 Lipiec 2019
Jestem wychowany na słuchowiskach radiowych i koncertach nadawanych przez radio. Potem przyszło MTV. Muzyka to dla mnie przechowalnia wspomnień. Każdy utwór niesie ze sobą wspomnienie danego czasu, lepszego czy gorszego, bez znaczenia. Poza samym jego pięknem jest dla mnie jak album ze zdjęciami. Czasem myślę, że nie pamiętam czegoś lub kogoś, a wystarczy piosenka, muzyka i przywołuje tamto miejsce, osobę, mimo że wtedy nie zwracałem nawet uwagi na to, co gra w radiu. Piosenka szczególnie dla mnie ważna? „Kocham Cię jak Irlandię” i jeszcze… Al Bano i Romina Power, „Ci Sara”. To czasy podstawówki, gdy bezgranicznie się w niej kochałem. Pierwsza piosenka – to pierwsza miłość.
22 Czerwiec 2019
"Nim przyjdzie wiosna” Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Niemena… Pierwszy raz płakałam, słuchając tego utworu w wieku kilkunastu lat. Dziś reaguję dokładnie tak samo, mimo że upłynęło blisko 30 lat.
24 luty 2019
Wolę koncerty na żywo, niż nagrania studyjne. Lubię, gdy do wykonania wkradają się dźwięki na pozór przypadkowe. Nie jestem w stanie definitywnie stwierdzić, dlaczego taka nieperfekcyjna muzyka mi się bardziej podoba. Nie chodzi tylko chodzi o to, że jest bardziej „żywa”. W mojej ocenie ta nagrana w studiu jest jakby niekompletna, bo prezentuje głównie dźwięk instrumentu. A przecież muzyk oddycha, porusza się, dotyka strun, klawiszy…to też są dźwięki.
Rafał Rotblum
***
Jeśli chcesz się z nami podzielić swoją muzyczną opowieścią, napisz na adres: [email protected]
16 luty 2019
Muzyka towarzyszy mi od zawsze. I wszędzie. Jest jak lepszy rodzaj uzależnienia; uspokaja, pobudza, motywuje, usypia, wzrusza…Zwłaszcza, gdy słucham jej na żywo.
Chyba każdy musi mieć jakąś odskocznię w życiu codziennym, chwilę na „odklejenie się” od rzeczywistości. Jedni gotują, inni sadzą marchewki…a ja „odklejam się” na koncertach. I tak zdarzyło mi się raz usłyszeć band, który przypiłował mój dość arogancki pogląd na nowoczesne tzw. „mocne granie”, byli jak tajfun.
14 Grudzień 2018
Zaczęło się jakieś 30 lat temu, gdy w szkolnych zespołach grałem na gitarze. Kilka akademii, nieliczne bardziej swobodne występy. Koniec liceum, koniec zespołu i długa przerwa.
13 Wrzesień 2018
Dla mnie, jednym z archetypicznych i najważniejszych dzieł muzycznych jest "Bolero" Maurica Ravela. W jakimś sensie jest dziełem które wywołuje "odczucia kosmiczne" - z jednej strony jest w nim monumentalność, a z drugiej odczucie jakiejś kwintesencjonalności rzeczy małych, prostoty. Jest w nim spokój i szaleństwo, ale też trans, uważność, wyrazisty początek, wyrazisty koniec, ujmujący, powolny i konsekwentny wzrost dynamiki.
26 Sierpień 2018
Odkąd pamiętam muzyka towarzyszyła mi w życiu zawsze i wszędzie. Gdy byłam małym dzieckiem, wspólnie z ojcem godzinami słuchaliśmy Beethovena, Bacha, Mozarta. Muzyka pozwalała choć na chwilę oderwać się od tego co tu i teraz, i poczuć się inaczej, lepiej niż zwykle. W chwilach totalnego smutku – poprawiała, a w euforii – podtrzymywała nastrój.

Strony