Kultura solidarna z Ukrainą

-
17.03.2022
flaga Ukrainy

Rano 24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie najechały Ukrainę. Polskie instytucje kultury deklarują solidarność z Ukrainą, dedykując jej wydarzenia, a także organizując pomoc dla osób dotkniętych wojną.

Artykuł jest aktualizowany na bieżąco w miarę, jak otrzymujemy informacje od instytucji kultury i artystów.

 

Jak możesz pomóc Ukrainie?

Wesprzyj jedną ze sprawdzonych inicjatyw pomocowych:

 

Inicjatywa wsparcia armii ukraińskiej „Wróć Żywy”: https://www.patreon.com/savelife_in_ua. Jest to fundacja charytatywna, która kupuje żołnierzom ukraińskim termowizory, optykę nocną, drony i inny sprzęt. Fundacja szkoli również wojsko, prowadzi projekty rehabilitacji sportowej dla weteranów i pomaga im rozwijać biznes. Wpłacający może wybrać dokładnie, dokąd zostaną skierowane jego środki.

 

Armia SOS — zajmuje się produkcją dronów, rozpoznaniem powietrznym, oprogramowaniem. Kupują również amunicję wojskową, ochronę i łączność, żywność: https://armysos.com.ua/pomoch-armii

 

„Hospitalierzy” — to „batalion medyczny” działający na linii frontu. Kupuje także hełmy, kamizelki kuloodporne itp.: balistyka.ua/pidtrymai

 

Razom for Ukraine


UnitedHelpUkraine.org


SaveLife.in.ua

 

Polskie organizacje wspierające Ukrainę:

Święta bez taty / Свята без тата — mimo że świąteczna, to coroczna zbiórka dla ukraińskich dzieci, którzy stracili ojca w wojnie z Rosją: https://www.swietabeztaty.pl/promo

 

Fundacja Pomagam.pl — https://pomagam.pl/solidarnizukraina

 

Fundacja migrantów ukraińskich w Polsce „Nasz Wybór” : naszwybor.org.pl/wsparcie/

 

Polska Akcja Humanitarna

 

www.pck.pl/na-pomoc-ukrainie/


@fundacjaocalenie

 

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Operze na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie  zaprasza na koncert charytatywny w wykonaniu solistów: Małgorzaty Godlewskiej, Victorii Vatutiny, Pavlo Tolstoya, Rafała Pawnuka oraz chóru i orkiestry Opery na Zamku pod batutą Małgorzaty Bornowskiej. Koncert odbędzie się w sobotę 19 marca o 19.30. Widzowie usłyszą wzruszające „Requiem d-moll” KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Biletem wstępu będzie „cegiełka” – pieniądze wrzucone do puszki Caritas na pomoc humanitarną dla Ukrainy bezpośrednio przed koncertem, przed wejściem do Kościoła Garnizonowego pw. św. Wojciecha w Szczecinie na Placu Zwycięstwa 1.

 

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus „Solidarni z Ukrainą”

- W związku z trwającą wojną za naszą wschodnią granicą, chcielibyśmy okazać muzyczne wsparcie wszystkim Obywatelom Ukrainy walczącym o swoją wolność i niepodległość - mówią pracownicy Orkiestry
U boku Orkiestry prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz wystąpi ukraiński pianista, laureat wielu muzycznych nagród Denis Zhdanov. W programie koncertu znalazły się: utwór ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka – Melodia, IV Koncert fortepianowy G-dur op.58 Ludwiga van Beethovena w aranżacji Vinza Lachnera oraz Joseph Haydn – 45. Symfonia fis-moll Pożegnalna.
Koncert odbędzie się 3 kwietnia 2022 o godz 18:00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu

 

Sinfonia Varsovia zagra koncert charytatywny na Ursynowie na rzecz ofiar wojny

Muzycy Sinfonii Varsovii organizują się, by wspólnie zagrać koncert charytatywny. Podczas wydarzenia zbierane będą fundusze na pomoc humanitarną dla cywilnych ofiar wojny w Ukrainie. Na koncert obowiązuje wstęp wolny. Zabrzmi jedno z największych arcydzieł Josepha Haydna – Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu w wersji na kwartet smyczkowy w wykonaniu Sinfonia Varsovia Camerata. Koncert odbędzie się 20 marca w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie (al. Komisji Edukacji Narodowej 101) o godz. 16:00. To kolejne z działań po zbiórce funduszy podczas Koncertu Urodzinowego, w które zaangażowana jest Sinfonia Varsovia. Organizatorem zbiórki jest Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, a zgromadzone pieniądze przekazane zostaną na prowadzoną przez Caritas akcję pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie Sinfonii Varsovii.

 

NIFC prowadzi zbiórkę dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina apeluje o pomoc finansową na rzecz dzieci uciekających przed wojną w Ukrainie. Instytut Chopina zbiórkę prowadzi we współpracy z Caritas (dane do wpłat poniżej).

Pierwszym darczyńcą jest pan Bruce Liu, zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego, który na ten cel przekazał swoje honoraria za koncerty zorganizowane w Warszawie z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

 

Przelewy krajowe z dopiskiem HELP FOR UKRAINE:
nr konta CARITAS: 11 8013 1029 2003 0070 6797 0001

Przelewy zagraniczne z dopiskiem HELP FOR UKRAINE:
Kod SWIFT: POLUPLPR
nr konta CARITAS: PL11 8013 1029 2003 0070 6797 0001


W Muzeum Fryderyka Chopina oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli prowadzona jest także zbiórka artykułów dla dzieci uciekających przed wojną w Ukrainie. Potrzebne są m.in.:

• żywność z długim terminem ważności (puszki, zupy, gotowe dania, suche pieczywo, kawa, herbata, słodycze, batony energetyczne itp.);
• żywność dla dzieci: mleko w proszku, jedzenie w słoiczkach;
• odżywki, soczki w kartonikach, soczki w tubkach;
• produkty higieny osobistej (żele, mydła, szampony itp.– dla dzieci);
• środki czystości;
• produkty dla dzieci: butelki, pampersy, mokre chusteczki, zasypki, kremy na odparzenia;
• leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (w syropie dla dzieci), leki wzmacniające odporność;
• woda i soki w małych opakowaniach.

Artykuły można przynosić do kas Muzeum Fryderyka Chopina (wtorek-niedziela, godz. 11:00-19:00) oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (wtorek-niedziela, godz. 10:00-17:30). Transport z żywnością zakupioną z datków zostanie wysłany na granicę polsko-ukraińską w najbliższy wtorek, jest to jednak zbiórka, która będzie trwać tak długo, jak będzie tego wymagać sytuacja w Ukrainie.

 

Rezydencje artystyczne Instytutu Teatralnego - nabór poszerzony o artystów ukraińskich

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza instytucje kultury i organizacje pozarządowe do udziału w drugiej edycji programu rezydencji artystycznych. W tym roku, w związku z wojną w Ukrainie, kolejny etap programu – nabór dla rezydentów – poszerzony został o przedstawicielki i przedstawicieli zawodów kreatywnych związanych z teatrem w Ukrainie.

- O zainicjowaniu programu rezydencji zdecydowaliśmy w 2021 roku w związku z represjami wobec twórczyń i twórców teatralnych w Białorusi (m.in. aktorów, reżyserów, scenografów, tancerzy, dramaturgów, dramatopisarzy). Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że w trybie pilnym i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowaliśmy się poszerzyć program rezydencji o twórczynie i twórców z Ukrainy. Do naszego kraju napływa coraz większa liczba ukraińskich uchodźców, którym spontanicznie oferowana jest pomoc państwa, instytucji publicznych, organizacji humanitarnych i osób prywatnych w zakresie podstawowych potrzeb. Są wśród nich również artyści związani z teatrem. Dla nich właśnie postanowiliśmy uruchomić pomoc długofalową – dać możliwość zatrudnienia i organizacji życia w Polsce. Nie zapominamy również o artystach białoruskich, represjonowanych przez reżim Łukaszenki, dla których pierwotnie pomyślany był program rezydencji - informuje Instytut Teatralny

W ramach programu rezydencji przewidziany jest pobyt w Polsce 60 twórczyń i twórców z Ukrainy i Białorusi.

WIĘCEJ INFORMACJI I REGULAMIN PROGRAMU

 

Koncert charytatywny w Filharmonii Narodowej "Muzycy Muzykom" na rzecz Narodowej Orkiestry i Chóru Ukrainy

Muzycy i pracownicy Filharmonii Narodowej głęboko poruszeni sytuacją w Ukrainie podjęli inicjatywę zorganizowania specjalnego koncertu poświęconego Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Ukrainy oraz Narodowemu Chórowi Ukrainy „Dumka”.

Cały dochód z biletów, a artyści i pracownicy Filharmonii swoje honoraria przeznaczają na rzecz Orkiestry z Kijowa. Firmy współpracujące z Filharmonią przy organizacji tego wydarzenia zrzekają się wynagrodzenia.

W piątek, 25 marca 2022 roku, o godz. 19:30 zespoły warszawskiej filharmonii, pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonają Modlitwę za Ukrainę Walentina Silwestrowa oraz Requiem Giuseppe Verdiego.
 

Muzeum Narodowe w Warszawie włącza się w akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Dla dzieci przygotowano bezpłatne zajęcia w językach polskim i ukraińskim. MNW, we współpracy z organizacjami humanitarnymi w Polsce, prowadzi także zbiórkę podstawowych produktów z przeznaczeniem dla osób, które uciekły do Polski przed wojną.


Na pomoc dzieciom


W najbliższe weekendy 5–6 marca oraz 12–13 marca, w godzinach 10.00–16.00, w przestrzeni edukacyjnej MNW odbędą się zajęcia dla dzieci. Poprowadzi je współpracująca z Muzeum edukatorka Polina Kalenska, która biegle mówi po polsku i ukraińsku. Wspólnie będziemy rysować, kolorować, czytać, grać i bawić się. Do zajęć można dołączyć w dowolnym momencie. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci uchodźców z Ukrainy. – W tym tragicznym czasie jest wiele bardzo podstawowych potrzeb. Dostajemy jednak coraz więcej sygnałów od rodzin goszczących uchodźców w Warszawie, które wskazują na potrzebę zorganizowania czasu ukraińskim dzieciom. Chcemy włączyć się z pomocą wszelkimi środkami, którymi dysponujemy – mówi Marta Kochlewska z Działu Edukacji MNW, koordynatorka zajęć. Dodatkowo od 2 marca wszystkie osoby, które uciekły przed wojną, mogą zwiedzać Muzeum bezpłatnie. Informacje o bieżących wystawach dostępne są w kasach, punkcie informacji MNW oraz w Internecie – na stronie www.mnw.art.pl i w mediach społecznościowych Muzeum.


Zbiórka darów


Muzeum, we współpracy z ogólnopolskimi koordynatorami, organizuje zbiórkę darów rzeczowych dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Rzeczy można przynosić do budynku MNW w Alejach Jerozolimskich 3, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00 (w piątek do 20.00) – wejście dla zwiedzających. Aktualizowana na bieżąco lista potrzebnych rzeczy dostępna jest w mediach społecznościowych MNW. Obecnie potrzebne są przede wszystkim artykuły higieniczne i medyczne. Muzeum nie przyjmuje pieniędzy – osoby, które chcą zaoferować taką formę pomocy prosimy o dokonywanie wpłat na konta ogólnopolskich organizacji pomocowych.

 

Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało materiały edukacyjne dla dzieci z Ukrainy

- Do polskich domów z każdym dniem coraz licznej przybywają rodziny z Ukrainy z dziećmi chroniące się przed koszmarem wojny.

By dać ukraińskim dzieciom możliwość oderwania się choć na chwilę od myśli o trudnych przeżyciach, przygotowaliśmy na naszej stronie internetowej
zakładkę z materiałami edukacyjnymi W JĘZYKU UKRAIŃSKIM do pobrania i wydrukowania.

Znajdziecie tu ukraińską wersję językową kolorowanek, zabaw plastycznych i twórczych aktywności z bogatej bazy materiałów stworzonych przez autorów i ilustratorów książek Wydawnictwa Dwie Siostry. Strona będzie sukcesywnie uzupełniana i niebawem pojawią się na niej także fragmenty naszych książek aktywnościowych - informuje Wydawnictwo

Filharmonia Narodowa oferuje bezpłatne zaproszenia na koncerty dla uchodźców z Ukrainy i ich opiekunów

- W całym dramacie dziejących się na naszych oczach wydarzeń – jest jedno światło: wielkie zaangażowanie w pomoc osobom pokrzywdzonym w tragedii wojny. Liczba inicjatyw jest niezwykle budująca. Filharmonia Narodowa również pragnie wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, podejmując kolejne inicjatywy.


Wiemy, że podstawowe potrzeby są najważniejsze. Jednak chcielibyśmy zaoferować – może jako chwilę wytchnienia – bezpłatne zaproszenia na koncerty symfoniczne w piątek i sobotę 11 i 12 marca 2022 dla uchodźców z Ukrainy i towarzyszących im polskich opiekunów, którzy pomogliby w przekazaniu tej informacji oraz w dotarciu na koncert.


Koncerty – z inicjatywy dyrygenta, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, Andrzeja Boreyki, rozpoczniemy hymnem Ukrainy. W programie znajdzie się też Symfonia c-moll Edvarda Griega oraz przejmujący Koncert fortepianowy Krzysztofa Pendereckiego, w którym solistą będzie brytyjski pianista Barry Douglas. Do programu dołączyliśmy również krótki utwór współczesnego ukraińskiego kompozytora Walentina Silwestrowa – Hymn na orkiestrę smyczkową.

Zainteresowanych prosimy o wiadomość mailową na adres: [email protected].
Prosimy o podanie liczby osób, które chciałyby na taki koncert przyjść, nazwiska tych osób oraz o wskazanie daty (11 lub 12 marca). Odpowiemy z potwierdzeniem i informacją, jak odebrać zaproszenia w dniu wybranego koncertu. Prosimy o przekazywanie informacji do czwartku 10 marca, do godz. 10:00. - infor,uje Filharmonia Narodowa

Instytut Książki wspiera ukraińskich uchodźców wojennych

- Ukraińscy tłumacze literatury mogą na nas dziś liczyć w bardzo praktycznym wymiarze. Rozpoczęliśmy przyjmowanie ich w pokojach, które Instytut Książki ma do dyspozycji, zlecamy im także przekłady literatury polskiej, aby zapewnić im zajęcie i odciągnąć ich od grozy wojny.

Ukraińscy twórcy, w tym tłumacze literatury, mogą na nas dziś liczyć także w bardzo praktycznym wymiarze. Instytut Książki przygotował konkretne rozwiązania, m.in. z wykorzystaniem prowadzonych od wielu lat programów rezydencjalnych i stypendialnych. Nawiązaliśmy już bezpośredni kontakt z osobami, które mogą potrzebować tego rodzaju wsparcia, udzielamy szybkiej i konkretnej pomocy, zapewniając warunki do funkcjonowania i pracy. Nie możemy ujawnić szczegółów ze względów bezpieczeństwa, ale pierwsza tłumaczka dotarła już bezpiecznie do nas i korzysta z pokoju w Kolegium Tłumaczy w Krakowie, pracując nad przekładem w ramach naszego programu stypendialnego - informuje Instytut Książki

Polska Opera Królewska organizuje koncert charytatywny #solidarnizukrainą

- Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem Rosji na terytorium i naród Ukrainy. Nic nie usprawiedliwia tego aktu barbarzyństwa, którego jesteśmy świadkami. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, których w jakikolwiek sposób ten konflikt dotyka.

Pragniemy wyrazić wsparcie dla ofiar wojny oraz włączyć się w pomoc Ukrainie w sposób najbardziej naturalny dla naszej instytucji. Dlatego w niedzielę 13 marca w Teatrze Królewskim odbędzie się KONCERT CHARYTATYWNY #SOLIDARNIZUKRAINĄ, podczas którego Artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają fragmenty słynnego oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla. - informuje POK

 

MESJASZ / Haendel
(fragmenty)
Koncert charytatywny #solidarnizukrainą
13 marca 2022 r., godz. 19.00
Teatr Królewski w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

 

Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Bilety do nabycia na www.ewejsciowki.pl   oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.
 

O pokój dla Ukrainy. Gdańska odsłona światowej inicjatywy carillonistów

Gdańskie carillony dołączają do akcji Światowego Stowarzyszenia Carillonistów. W piątek i sobotę odbędą się dwa koncerty w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. Transmisja koncertów będzie dostępna również online, na mediach społecznościowych.  

– Koncerty o pokój na Ukrainie odbędą się w sobotę, 5 marca na 4 kontynentach. Usłyszymy je w Europie, Ameryce, Azji oraz Australii. Akcja jest również wspierana przez rosyjskich i ukraińskich carillonistów. W tych dwóch krajach, w Petersburgu i w Kijowie powstały niedawno nowe carillony, a także szkoły kształcące przyszłych muzyków. – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska – W Gdańsku, zgodnie z tradycją koncertów wieżowych odbędą się one w piątek i sobotę. Podczas drugiego z koncertów wspólnie z trębaczem Pawłem Huliszem wykonamy hymn Ukrainy. Nie zabraknie również utworów ukraińskich kompozytorek i kompozytorów.

Pierwszy koncert odbędzie się w piątek, o godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny. Sobotni rozpocznie się o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Transmisja obu odbędzie się za pośrednictwem profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

 

W repertuarze koncertów znajdą się utwory kompozytorek ukraińskich: lwowianki Oksany Herasymenko i kijowianki Iryny Riabczun oraz „La belle dame sans merci” Wałentina Sylwestrowa oraz tzw. duchowy hymn Ukrainy – pieśń "Boże, zbaw Ukrainę". Wykonanie hymnu Ukrainy na carillon i trąbkę przewidziane jest podczas koncertu sobotniego.

 

Pierwszy koncert

  • Kiedy: 4 marca 2022 (piątek), godz. 11.00-11.40
  • Gdzie: kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3
  • Wykonanie: Monika Kaźmierczak
     

Drugi koncert

  • Kiedy: 5 marca 2022 (sobota), godz. 12.05-12.45
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47                                                 
  • Wykonanie: Monika Kaźmierczak & Paweł Hulisz
     

Warszawskie Teatry dla Ukrainy - koncert charytatywny

Wszystkie warszawskie teatry wspólnie biorą udział w koncercie charytatywnym dla ukraińskich obywateli, którzy w obliczu wojny potrzebują pomocy. Koncert odbędzie się w sobotę, 5 marca o godz. 20.00 na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141a w Warszawie.

 

W koncercie udział wezmą artyści warszawskich scen: Teatru 6. Piętro, Teatru Ateneum, Teatru Baj, Teatru Capitol, Teatru Dramatycznego, Teatru Lalek Guliwer, Teatru IMKA, Teatru Kamienica, Teatru Kwadrat, Teatru Lalka, Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, Teatru Narodowego w Warszawie, Nowego Teatru, OCH-TEATRU, Teatru Ochoty, Teatru Polonia, Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Powszechnego, Teatru Rampa, Teatru Muzycznego ROMA, Teatru Syrena, Teatru Studio, TR Warszawa, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Współczesnego w Warszawie i Teatru Żydowskiego.


Celem koncertu jest zebranie środków na pomoc humanitarną dla cywilów na Ukrainie, aby zapewnić im jak najszybciej niezbędne i podstawowe rzeczy do życia. Środki zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej.

 

Bilety są dostępne online za pośrednictwem strony Teatru Żydowskiego, który podjął się koordynacji działań i organizacji tego koncertuhttps://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakle/warszawskie-teatry-dla-ukrainy-koncert-charytatywny. Można je również kupić w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35 oraz 22 850 64 35 oraz w kasie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa tel.: 22 850 56 56, 517 625 481.

 

Dla wszystkich, którzy nie będą mogli dołączyć na widowni tego dnia, koncert będzie transmitowany na FB Teatru Żydowskiego. W trakcie transmisji będzie można wesprzeć zbiórkę na rzecz organizowaną w ramach wydarzenia. Organizatorzy mają głęboką nadzieję, że w ten sposób uda się zebrać jak największą ilość środków dla Ukrainy.

 

Dwa miejsca na Akademii BNO dla muzyków z Ukrainy

 

- Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do Akademii BNO dwóch młodych artystów z Ukrainy (skrzypce, altowka lub wiolonczela). Mogą to być studenci lub absolwenci (którzy niedawno ukończyli studia). Zapewnimy instrumenty, zakwaterowanie, wyżywienie i staż (płatne koncerty, kursy, lekcje) w naszym zespole - informuje Baltic Neopolis Orchestra na profilu Facebook

Kontakt: [email protected]

Telefon: +48 660 326 575

Fundacja Palma & Jakub Knera & Natalia Koralewska przygotowali specjalny album cyfrowy, z którego dochód zasili Fundację "Powrót żywych" - jedną z największych organizacji charytatywnych pomagających na froncie ukraińskim.

- Na płycie znalazły się premierowe utwory - Stefan Wesołowski, Oskar Tomala, wh0wh0, Immortal Onion, Emiter, Janka, Olga Anna Markowska, BLED, a także mój szkic The Lucidity of the Womb.

The Lucidity of the Womb nawiązuje do słów Valerie Kaur:

" What if this darkness is not the darkness of the tomb, but the darkness of the womb?"

Jest to dość surowy i prosty kolaż dźwięków, powstałych przy pracy z Rita Jankowska, a zarazem szkic do mojej nowej płyty o topografii straty.

Bardzo dziękuję za inicjatywę Palmy, Jakuba, dziękuję, że mogę dołączyć w ten sposób.

Płytę można odsłuchać i wesprzeć przez Bandcamp:

https://fundacjapalma.bandcamp.com/.../w-snach-widz... - informuje Maja Miró na profilu Facebook

NOSPR przyłącza się do akcji #napomocUkrainie prowadzonej przez Polski Czerwony Krzyż

Jak możesz pomóc?
 

Wpłać środki!

Podczas najbliższego koncertu, w czwartek (3 marca), wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża będą w naszej siedzibie zbierać do puszek środki finansowe na wsparcie dla Ukrainy. Akcja PCK jest skoordynowana z działaniami m.in. Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na terenach objętych działaniami wojennymi. Środki są przeznaczane m.in. za na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Bądźmy hojni i wypełnijmy w czwartek puszki PCK!

Wpłaty można kierować również bezpośrednio na konto PCK: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Więcej szczegółów: www.pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

 

Podaruj „Światło dla Ukrainy!”

Polacy okazują niezwykłą hojność, magazyny centrów pomocowych są pełne ubrań i żywności. Niektórych rzeczy jednak nadal brakuje, a jedną z nich są latarki – czołówki. Od najbliższego czwartku podczas koncertów przez cały tydzień (do środy 09.03) będziemy zbierać je w ramach akcji „Światło dla Ukrainy!”, a następnie wszystkie urządzenia przekażemy PCK. Latarki można będzie wrzucać do pojemników ustawionych przy kasach.

Prosimy, weźcie na koncert mocną czołówkę i zapasowy komplet baterii!

 

Najbliższy koncert NOSPR rozpocznie wykonaniem hymnu Ukrainy. Przyłączamy się w ten sposób do wspólnej akcji sal zrzeszonych w European Concert Hall Organisation pod hasłem #StandwithUkraine. - informuje NOSPR na swojej stronie

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty udostępni filmy dla dzieci w języku ukraińskim

- Opracowujemy katalog filmów i seriali dla dzieci w ukraińskiej wersji językowej. Udostępnimy je bezpłatnie na nowehoryzonty.pl/kinodzieci dla rodzin, a następnie dla ośrodków pomocy, świetlic, szkół i przedszkoli oraz kin na bezpłatne seanse.

Poszukujemy doświadczonych tłumaczy/ek i lektorów/ek języka ukraińskiego (za wykonaną pracę przewidujemy wynagrodzenie). Zachęcamy do przyłączenia się do akcji studia nagrań oraz właścicieli praw do filmów i seriali.

Mamy nadzieję, że filmy mogą pomóc rodzinom chociaż odrobinę zmniejszyć traumę ostatnich dni oraz służyć im w dalszej perspektywie pobytu w Polsce.

Stworzenie takiej bazy filmów jest sporym przedsięwzięciem organizacyjnym. Opierać się będziemy na katalogu dystrybucyjnym Kino Dzieci Prezentuje. Zapraszamy również do współpracy innych dystrybutorów i producentów.

Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: [email protected] - informuje Stowarzyszenie na profilu Kino Dzieci

Szymanowski STABAT MATER / Mahler IV SYMFONIA G-DUR - koncert dedykowany Ukrainie w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Jacek Kaspszyk – jeden z najbardziej uznanych polskich dyrygentów, laureat najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki, dyrygujący czołowymi orkiestrami w kraju i za granicą, a od sezonu 2021/2022 I dyrygent Teatru Wielkiego – po raz pierwszy w roku 2022 poprowadzi Orkiestrę tego Teatru. W programie IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera oraz „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. W obliczu trwającej wojny, utwór Szymanowskiego będzie miał wydźwięk bardzo symboliczny – niech przejmująca w swej prostocie muzyka i słowa Matki stojącej pod krzyżem, wyrażą nasz ból, smutek i niezgodę na dramatyczne wydarzenia ostatnich dni.

Koncert odbędzie się 16 marca 2022 o godz. 19:00. Ceny biletów na ww. koncert zostały obniżone. Teatr zachęca do wsparcia kwesty na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych wojną prowadzonej przez Polski Czerwony Krzyż (PCK), którego wolontariusze będą obecni na wszystkich marcowych wydarzeniach w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

więcej informacji tutaj

 

ZAIKS oferuje pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Stanowczo potępiamy zbrojną napaść Rosji na Ukrainę. Solidaryzujemy się z obywatelkami i obywatelami ukraińskimi i wyrażamy pełne poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa. W tym najtrudniejszym momencie robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc ukraińskim artystom i wszystkim obywatelom.

Przyjaciele, nasze Domy Pracy Twórczej są dla Was otwarte. Pracujemy też nad uruchomieniem systemowej pomocy finansowej dla Was - czytamy na stronie ZAIKSu

więcej informacji tutaj

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca uruchamia program bezpłatnej pomocy psychologicznej on-line wspieraMY Ukrainę

Wojna to nieszczęście, które niesie za sobą, ból, rozpacz, strach i dewastację psychiczną. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, od lat wspierający psychologicznie polskich muzyków i tancerzy, w obliczu bezprecedensowych wydarzeń za wschodnią granicą uruchamia specjalny program bezpłatnej pomocy psychologicznej on-line wspieraMY Ukrainę.

 

Program jest  kierowany do obywateli Ukrainy, nie tylko artystów, zarówno do tych mieszkających w Polsce od dłuższego czasu, jak i tych, którzy przybyli do Polski w ostatnich dniach. Ludzie Ci konfrontują się z lękiem o życie swoje i swoich najbliższych, z utratą poczucia bezpieczeństwa, nadziei i marzeń, z przeciążeniem psychicznym.

 

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oferuje pomoc i wsparcie psychologiczne, których głównym celem będzie przywrócenie utraconej w wyniku traumatycznych wydarzeń równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania.

 

Pomoc będzie udzielana także w języku ukraińskim i rosyjskim.

 

Rezerwacji wizyty można dokonać na stronie www.nimit.pl/wspieramy/, wybierając kategorię wspieraMY Ukrainę język konsultacji (polski lub ukraiński_rosyjski), nazwisko psychologa oraz termin i godzinę wizyty.

 

Konsultacje udzielane są za pośrednictwem Skype’a lub Zoom’a.

 

W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast.

 

Kontakt: [email protected], +48 785 450 000

 

Teatr Druga Strefa przekaże wpływy z biletów mieszkańcom bombardowanego miasta Czernihów w Ukrainie

05 marca, sobota | Teatr Druga Strefa w Warszawie


godz. 11.00
KONRADOWE MAGICZNE SHOW | dla dzieci

Interaktywny pokaz magii dla wszystkich dzieci - tych małych, średnich oraz dużych!


godz. 20.00
GEOMETRIA PROPAGANDY | spektakl nowocyrkowy
"Surrealistyczny, abstrakcyjny, dziwaczny. Polecam gorąco!" Królowa Kier

 

Wpływy ze sprzedaży biletów na wyżej wymienione spektakle zostaną przekazane w całości mieszkańcom bombardowanego miasta Czernihów w Ukrainie.

 

Koncerty NIFC z okazji urodzin Fryderyka Chopina dedykowane ofiarom wojny na Ukrainie

1 i 2 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Koncerty zorganizowane z okazji 212. urodzin Fryderyka Chopina dedykowane będą ofiarom wojny na Ukrainie. W Filharmonii Narodowej będzie można przekazać datki na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, które zbierać będą wolontariusze Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Koncert 1 marca transmitowany będzie na kanale YouTube Instytutu Chopina oraz na antenie Programu II Polskiego Radia. Retransmisja koncertu na antenie TVP 1 oraz TVP Kultura.

 

Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu przekaże swoje honoraria uchodźcom z Ukrainy

- Postanowiliśmy zadedykować Ukrainie spektakle PIPPIN 6 i 10 marca. Nasza wspaniała orkiestra zdecydowała się przeznaczyć swoje honoraria na pomoc dla uciekających przed wojną. Obniżamy ceny biletów do 50 zł w I strefie i 40 zł w II strefie, zachęcając przy tym do wsparcia zbiórki prowadzonej przez Polski Czerwony Krzyż (PCK). W roli Katarzyny 6.03 wystąpi Oksana Hamerska. - informuje Teatr Muzyczny w Poznaniu na profilu Facebook

Fundacja Dobrej Muzyki organizuję zbiórkę dla Ukrainy

- Koncert "219. Urodziny Schlaga" odbędzie się w zaplanowanym terminie. Wspólnie z bp Waldemarem Pytlem, gospodarzem Kościół Pokoju w Świdnicy, uzgodniliśmy, że pieniądze zebrane podczas tego niedzielnego koncertu przekażemy Polska Akcja Humanitarna (PAH) na pomoc Ukrainie.

 

Wybrana zbiórka, którą wesprzemy dzięki Wam:https://www.pah.org.pl/sos-ukraina/?enable_cookies=all

 

Wysyłamy Wam dużo spokoju, nadziei i dalej będziemy służyć tym, co mamy najlepszego - muzyką przynoszącą wytchnienie - informuje Fundacja na profilu Facebook

Fundacja Tumult zatrudni uchodźców wojennych

Zarząd Fundacji Tumult oznajmił, że jest gotowy dać pracę kilku uchodźcom wojennym. Fundacja może też przyjąć do pracy ukraińskich uchodźców przy przygotowaniach 30-lecia Festiwalu ENERGACamerimage.

 

Teatr Rozrywki w Chorzowie robi zbiórkę dla uchodźców

- Teatr Rozrywki razem z Ukrainą. Deklarujemy solidarność ze wszystkimi osobami narodowości ukraińskiej. Szczególne wyrazy wsparcia przesyłamy rodzinom i bliskim członków zespołu Teatru Rozrywki pochodzących z Ukrainy.

W kasie Teatru Rozrywki od dzisiaj (25.02) uruchomiliśmy zbiórkę dla grupy uchodźców z Tarnopola (miasto partnerskie Chorzowa):

Co jest potrzebne?

- śpiwory, karimaty, koce i pościel

- ubrania

- żywność z długim terminem przydatności i niewymagająca chłodzenia

- środki higieny osobistej

- żywność i środki higieny osobistej dla dzieci (mleko modyfikowane, żywność w słoiczkach, pampersy, chusteczki)

Jesteśmy w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chorzowie - w najbliższych dniach udostępnimy mieszkanie teatralne i zapewnimy niezbędną pomoc dla potrzebujących osób.

Zachęcamy także do wspierania zweryfikowanych internetowych zbiórek. Aktualizowaną listę inicjatyw znajdziecie tutaj: https://www.wirtualnemedia.pl/.../ukraina-ofiary-atak... - informuje Dyrekcja i Zespół Teatru Rozrywki

Koncert solidarności z Ukrainą w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

4 marca 2022, o godz. 19.00 w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki odbędzie się Koncert solidarności z Ukrainą.

 

Wykonawcy:

Olga Pasiecznik – sopran

Natalia Pasiecznik – fortepian

 

Program:

Pieśni ukraińskie

 

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego – p. Jarosława Obremskiego, Prezydenta Miasta Wrocławia – p. Jacka Sutryka oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego – p. Cezarego Przybylskiego.

 

Koncert Apoteoza tańca został przeniesiony na 20 maja 2022.

 

Sprzedaż biletów na koncert 4 marca rozpocznie się 25 lutego 2022.

 

Spektakl "Pokora" w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach z ukraińskimi napisami

- Nie ma słów na opisanie tego, co dzieje się dziś w Ukrainie. Nie ma słów, które by dostatecznie wyraziły nasz protest wobec rosyjskiej agresji.

 

Brakuje słów na wyrażenie współczucia dla cierpienia ludzi, którzy giną od kul, ukrywają się przed bombami i muszą uciekać ze swojego kraju. Dzisiaj wszyscy jesteśmy z Ukrainkami i Ukraińcami, naszymi przyjaciółmi, współpracownikami, obywatelami Ukrainy. Częścią rosyjskiej agresji na Ukrainę jest próba unieważnienia ukraińskiej kultury i państwowości.

 

Występując zdecydowanie w jej obronie, w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach w dniach 5 i 6 marca zagramy spektakl 𝑃𝑜𝑘𝑜𝑟𝑎 z ukraińskimi napisami. Przygotowujemy również czytanie zapisków, fragmentów, notatek, dialogów, monologów, słów napisanych teraz przez osoby z Ukrainy. Wydarzeniom towarzyszyć będzie zbiórka na pomoc Ukrainie! W tym trudnym momencie musimy być solidarni  - informuje zespół Teatru

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na koncert "Solidarni z Ukrainą"

- Tuż za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, trwa wojna. Ukrainki i Ukraińcy boleśnie doświadczają barbarzyńskiej agresji ze strony putinowskiej Rosji. Atak na wolną Ukrainę jest atakiem na Europę. Na nasze wartości, na nasze bezpieczeństwo, na nas wszystkich. Nie możemy zamykać oczu i ust na to, co się tam dzieje. Patrzmy więc i głośno deklarujmy naszą solidarność i wsparcie dla dumnego i tak bliskiego nam narodu ukraińskiego.

 

My, w teatrze, możemy – i powinniśmy – wypowiadać się za pomocą sztuki. Dlatego zapraszamy Państwa na niezwykły koncert, podczas którego będziemy śpiewać i mówić o wojnie, niepewności, ale też o nieustającej potrzebie wolności i pokoju oraz o głębokiej wierze w drugiego człowieka. Na scenie wystąpią artyści Teatru Słowackiego oraz nasi ukraińscy i polscy przyjaciele. - tak brzmi zapowiedź koncertu na stronie Teatru

Koncert odbędzie się 27.02.2022 o godz. 19:00

 

Opera Śląska w Bytomiu organizuje pomoc dla swoich ukraińskich współpracowników i ich rodzin

Dyrektor Łukasz Goik i pracownicy Opery Śląskiej w Bytomiu we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu oraz Polsko-Ukraińską Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego organizują przejazd do Polski oraz mieszkania dla swoich ukraińskich współpracowników oraz ich rodzin.

 

Centrum Nauki Kopernik oferuje darmowy wstęp dla obywateli Ukrainy

- Dziś w nocy Federacja Rosyjska zaatakowała suwerenną Ukrainę, wprowadzając na jej terytorium regularne wojska. Rakiety i bomby spadają na instalacje wojskowe, cierpi też ludność cywilna. Jesteśmy instytucją kultury i nie możemy pozostawać obojętni na brutalne gwałcenie podstawowych praw człowieka i napad na niepodległe państwo naszych sąsiadów. W obliczu rosyjskiej agresji kierujemy do naszych ukraińskich przyjaciół i partnerów wyrazy wsparcia i pełnej solidarności. Dajemy temu wyraz w naszych mediach społecznościowych oraz w budynku. Obywateli Ukrainy zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Kopernika. -

pisze na stronie instytucji Robert Firmhofer, Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik

 

Teatr Współczesny w Szczecinie deklaruje pomoc uchodźcom

- Jesteśmy absolutnie wstrząśnięci tym, co dzieje się teraz na Wschodzie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej zbrodniczej napaści na wolny, niepodległy i suwerenny Naród Ukraiński. W każdej opowieści teatr powinien zniechęcać do wojny, pokazywać jej okrucieństwo i sprowadzać decyzje autorytarnych watażków do wymiaru człowieka i jego osobistego cierpienia. Kiedy jednak wojna już wybuchnie, jako instytucja publiczna mamy swoje zobowiązania, które będziemy wypełniać.

W zgodzie z zapowiedziami Prezydenta Szczecina i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o wsparciu dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, zgłaszamy gotowość pomocy. Dla wielu osób zza naszej wschodniej granicy Szczecin może stać się nowym, miejmy nadzieję tymczasowym, domem. Nie będziecie tu sami, jesteśmy i będziemy z Wami! -

pisze zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie na swoim profilu Facebook

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przypomina obraz Wilhelma Sasnala „Nigdy więcej wojny”

- W dzień taki, jak ten, możemy tylko przywołać jedno z dzieł z archiwalnej wystawy „Nigdy więcej wojny”.

Praca Wilhelma Sasnala (@wilhelm_sasnal) nawiązuje do ikonicznych powojennych obrazów o wymowie antyfaszystowskiej. Przedstawia słynny pomnik – napis o długości ponad 50 metrów, który w 1966 roku stanął na Westerplatte, w miejscu symbolicznego początku II wojny światowej. Wycięte z blachy litery utrzymane są w charakterystycznej PRL-owskiej estetyce propagandowych dekoracji.

Krajobraz z pomnikiem, namalowany przez artystę w uproszczonej, plakatowej formie, z jednej strony podkreśla ogromną siłę i aktualność tego hasła, z drugiej zaś ujawnia niepokój artysty o to, czy eksponowane w tym miejscu od pięciu dekad zaklęcie zdoła ochronić nas przed nieznaną przyszłością. Aleja topolowa w tle pomnika w wizji Sasnala sprawia wrażenie mrocznej, nieprzeniknionej siły, a jasne niebo zakłóca złowroga, różowa łuna.

- pisze MSN na swoim profilu Instagram

Wilhelm Sasnal, Nigdy więcej wojny
 

NOSPR dedykuje koncert 24.02 Ukrainie

- Dziś w NOSPR zabrzmi opowieść o rosyjskim żołnierzu, który zaprzedał duszę diabłu w zamian za iluzję władzy i bogactwa. Jednak zło zawsze pozostanie złem, a słowa diabła zawsze będą oszustwem. Żołnierz dowie się o tym, kiedy straci wszystko. Dzisiejszy koncert dedykujemy Ukrainie. - informuje NOSPR

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.