Książki

3 Styczeń 2021
Ta klasyczna pozycja, przetłumaczona parę lat temu na ukraiński, dopiero teraz ukazuje się po polsku. Czytelnikowi żyjącemu między Odrą a Wisłą i Dunajem, Niemnem a Dnieprem i Donem, trudno się to czyta.
1 Wrzesień 2020
Choć na co dzień nic specjalnego nie musi się nam przydarzać, może się okazać, że to temat na tętniącą życiem książkę. I choć jej akcja dzieje się w pustostanach, w których znajdują się mieszkania umarłych właścicieli, to przecież w nich naprawdę dużo się dzieje...
9 Czerwiec 2020
Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się wyjątkowa publikacja - podróż po biografii ojca polskiej opery - Stanisława Moniuszki. Autorka - Magdalena Dziadek - tak mówi o książce:
11 Maj 2020
Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów.
Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym, książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki.
28 Kwiecień 2020
Najnowsza książka Orlanda Figesa to fascynująca podróż w głąb kultury oraz procesów społeczno-politycznych XIX-wiecznej Europy.
Autor spogląda na Europę przez pryzmat trzech postaci, które stają się niejako soczewkami, przez które patrzymy i poznajemy rozwój opery, wydarzenia polityczne oraz przemiany ekonomiczne. Pauline Viardot, Iwan Turgieniew oraz Louis Viardot to artyści, którzy nie tylko tworzą, lecz także promują sztukę oraz uczestniczą w życiu politycznym. Pauline Viardot była jedną z najwybitniejszych śpiewaczek operowych XIX w. Obserwujemy jej karierę w drobnych szczegółach, włączając w to negocjowanie kontraktów oraz zagranicznych tras koncertowych.
18 Kwiecień 2020
Choć na razie drzwi wszystkich muzeów pozostają zamknięte, to czekają na nas atrakcje online. Wiosną Muzeum Manggha publikuje na swoich stronach wiele ciekawostek dotyczących zarówno japońskich tradycji, jak i artystów współczesnych.
29 Styczeń 2020
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie obchodzi wkrótce swoje 75-te urodziny. Z tej okazji wydana została obszerna, prawie 500-stronicowa, bogato ilustrowana monografia najstarszej filharmonii w Polsce. Spotkanie z red. Anną Woźniakowską, autorką książki „75 lat Filharmonii Krakowskiej”, odbędzie się w poniedziałek 3 lutego o godz. 18.00 w klubie Loża przy Rynku Głównym w Krakowie.
15 Czerwiec 2019
18 czerwca o godzinie 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się recital Tomasza Koniecznego. Światowej sławy bas-baryton zaprezentuje utwory R. Wagnera, R. Straussa oraz S. Moniuszki. A tuż po koncercie we foyer Teatru Wielkiego artysta opowie o jego drodze do opery, porażkach i wzlotach, ukochanych rolach i ludziach, którzy dali mu szansę.
11 Kwiecień 2019
Wydawnictwo Widnokrąg oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają dzieci i rodziców na spotkanie z jedną z największych gwiazd polskiego i światowego kina – Polą Negri. Przeniesiemy się w czasy, w których po ulicach jeździły dorożki, na parkietach królował szalony taniec apasz, a w kinie do filmu przygrywał pianista. Czeka nas spotkanie z autorką książki, pokaz filmu „Bestia” z udziałem Poli Negri, wystawa archiwalnych zdjęć, warsztaty plastyczne i filmowe inspirowane niemym kinem, gry i zabawy.
Dziś filmy z udziałem Poli Negri można znaleźć raczej w archiwach, niż na wielkim ekranie, a serca młodych kradną blogerzy i youtuberzy… Czasy się zmieniły, ale niektóre biografie wciąż są dla nas fascynujące.
8 luty 2019
Kazimierz Kord, światowej sławy dyrygent, napisał swoją autobiografię nie tylko po to, by zostawić po sobie ślad ale także po to, by lepiej zrozumieć swój zawód, któremu poświęcił całe życie. W książce opisuje swoją drogę do sławy: edukację muzyczną, początki kariery, pracę w WOSPRiT, Metropolitan Opera House, Filharmonii Narodowej.

Strony