Jak zapoznać dziecko ze sztuką? [Pomocne konta na Instagramie]

09.06.2022

Czerpanie wiedzy z Internetu jest dobrym pomysłem… jeżeli wiemy gdzie szukać. Wydaje się to wręcz krok konieczny, jeżeli poszukujemy informacji na temat wychowania dziecka w bliskości ze sztuką. 

 

To przecież temat często pomijany, upraszczany lub infantylizowany. Dlatego warto szukać. Nie sprowadzajmy sztuki w życiu najmłodszych do jednej zabawy czy wymuszonej wizyty w muzeum. 

 

Szukając inspiracji – warto sięgać do wielu źródeł. Dlatego redakcja „Presto Juniora” – naszego kwartalnika inspirującego dzieci do twórczego życia – przygotowała spis kilku instagramowych influencerek, które warto śledzić. Na jednych profilach możecie znaleźć porady, pomysły i sugestie na temat wychowania dziecka w kulturze. Na innych odnajdziecie recenzje filmów czy książek dla dzieci. Na profilach pojawiały się też recenzje naszego „Juniora”. Niezależnie od tego, czy bliskie wam dziecko czyta nasz kwartalnik, czy nie, zachęcamy do zapoznania się z polecanymi przez nas profilami (kolejność przypadkowa).

 

1. @annavonveber

Największym problemem, na jaki napotykam, jest brak jakiejkolwiek refleksji nad znaczeniem sztuki w wychowaniu i życiu człowieka. – To zdanie, którego autorką jest Anna Weber – kompozytorka, edukatorka, mama, influencerka (i wiele, wiele innych) – z pewnością pojawiło się głowie niejednego rodzica. Wiele z nich chce otworzyć swoje dzieci na świat sztuki.

 

I każdy, kto próbuje odnaleźć rozwiązanie problemu, jak włączyć sztukę w proces wychowania swoich pociech, znajdzie je na profilach w social mediach i książkach Anny Weber.

 

Co ważne – w jej opinii (którą nieskromnie podzielamy w redakcji) kontakt dziecka ze sztuką nie powinien opierać się na kilku wyuczonych zabawach. Nie powinna być też to nauka tego, jak powinno, a jak nie powinno odbierać się sztuki. W twórczym wychowaniu i życiu chodzi przecież o uwolnienie swojego twórczego potencjału i czerpanie z niego radości.

 

W rzeczywistości ta zasada nie odnosi się tylko do dzieci, bo przecież w trakcie zabawy z nimi twórczo „wyżyć” mogą się sami dorośli.

 

2. @mamaizabawa

Jeżeli ktoś poszukuje książek do czytania dziecku lub do czytania przez dzieci, ten na Instagramie znajdzie co najmniej kilkadziesiąt pomocnych kont! Pierwszym, o którym wspomnimy, jest @mamaizabawa. Jego autorka – lingwistka i tłumaczka – poleca wybrane przez siebie tytuły, pisząc recenzję na swoim Instagramie i blogu. Jednak poza książkami influencerka opisuje również gry i czasopisma – w tym oczywiści nasze „Presto Junior”.

 

Poza recenzjami na jej profilu można zobaczyć relacje ze wspólnych zabaw Mamy z synem, a także owoce ich twórczej pracy. Pokazują one, że sztuka w życiu dziecka, to nie tylko ta „nudna książka”, ale i twórcza zabawa.

 

3. @magda_i_sasanki

Sztuka jest też przecież poza domem. Magdalena Pietruszewska relacjonuje na swoim profilu wizyty z dziećmi w muzeach, ogrodach czy historycznych pałacach. Dzieli się też wrażeniami dotyczącymi zwiedzania galerii z najmłodszymi. Mówi wtedy o odczuciach samych zainteresowanych – dzieci.

 

A tak naprawdę, to tylko jedna z wielu treści jakie znajdziecie na profilu @magda_i_sasanki. Poszukując alternatywy dla książek, warto zapoznać się z opiniami influencerki na temat polecanych przez nią audiobooków. Poza tym jeżeli ktokolwiek szuka pomysłów na manualne i twórcze działania z dziećmi – na pewno znajdzie je na tym profilu. Lepienie, malowanie, szycie i wiele innych. Wystarczy odwiedzić profil.

 

4. @mali_czytelnicy

Jak sama przyznaje Karolina (twórczyni profilu i bloga maliczytelnicy.pl) – czytając jej recenzje – mamy kontakt z opiniami prawdziwej książkoholiczki. Ktokolwiek poszukuje czytadła dla dziecka, a nie wie gdzie szukać – tu znajdzie coś na pewno.

 

A na profilu można znaleźć nie tylko tradycyjne książki. Pojawiają się też komiksy czy elementarze. Dodatkowo – jeżeli szukacie czegoś w konkretnej niszy tematycznej – Karolina wam to ułatwia grupując recenzje tematycznie. Poza książkami o zwierzętach i tekstach popularno-naukowych, znajdziecie źródła, dzięki którym pomożecie zrozumieć dziecku, czym są lęki czy nawet wojna. Książki przecież to nie tylko sztuka i rozrywka, ale i dobry początek ważnej rozmowy.

 

5. @karmionekultura.pl

Jeżeli jesteś artystką, pedagożką teatru, kulturoznawczynią, a do tego wszystkiego mamą – ciężko nie myśleć o tym jak swoje dzieci zapoznać ze sztuką. I jak udowadnia Katarzyna Gawkowska-Marciniak – można to robić na wiele sposobów.

To przecież nie tylko książki. Nie tylko kreatywne zabawy w domu. Nie tylko filmy czy animacje. Sztukę, którą dzieci pokochają można odkryć poza domem. Na wakacjach, czy na kilkugodzinnym wypadzie do muzeum. Na profilu karmionekultura.pl na Instagramie i na blogu www.karmionekultura.pl odnaleźć można właśnie te wyjątkowe miejsca (dominuje Warszawa, ale nie brakuje też instytucji z innych rejonów Polski. Co najważniejsze – relacje – jak pisze sama twórczyni bloga tworzone są „na luzie, z naturą i dzikością w sercu”. Do takiego poznawania świata zachęcamy każdego!

 

6. @bliskieczytanie

Opinii na temat książek nigdy za wiele. Dlatego polecamy kolejny profil z opiniami na temat czytelniczych nowości. Konto prowadzi Joanna Mackiewicz i niemalże codziennie zwięźle recenzuje najnowsze książki dla dzieci. Nierzadko zaznacza, że i ją one zachwycają.

 

I zachęcamy do tego, by z tę myśl trzymać blisko siebie. W końcu zachwycić może nas każda książka.

 

7. @boso_w_przygodę

Martyna Wojtkowska tworzy dla tych, którzy chcą mądrze towarzyszyć dzieciom w ich rozwoju. Jako pedagożka podpowiada, jak bawić się i tworzyć wspólnie z dzieckiem. Znajdziecie u niej również krótkie recenzje książek dla dzieci.

 

Jej porady poszerzą horyzonty nie tylko dzieci. Obok postów, które podpowiadają najmłodszym, jak wykonać sztuczny śnieg lub jak wykorzystać suszone kwiaty, można odnaleźć jej propozycje wartościowych podcastów dla rodziców czy wyznania dotyczące macierzyństwa.  

 

8. @ur.szulka

Zaczytana mama pisze na swoim profilu o książkach, nie tylko dla młodych, ale i dla dorosłych. Poza tym relacjonuje życie swojej rodziny. Nawet jeżeli z czytaniem wam nie po drodze, to zajrzyjcie na jej profil. Fotografowanie literatury w jej wykonaniu to pokaz kreatywności!

 

I to by było na tyle! Wartościowych profili jest znacznie więcej, ale my wybraliśmy te, które przykuły naszą uwagę. Kto wciąż głodny jest treści kulturalnych dla dzieci, zawsze może kupić nasze "Presto Junior"!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.