Inne media

19 Czerwiec 2020
Przedstawienie operowe może być niezapomnianym przeżyciem artystycznym. Obecnie wciąż nie wiadomo, kiedy w Wielkiej Brytanii będziemy mogli obejrzeć operę na scenie, zatem warto sięgnąć po ostatnie nagrania. Wprawdzie nic nie dorówna muzyce wykonywanej na żywo, to jednak dobre nagrania mogą przybliżyć nam emocje i piękno, do którego chwilowo nie jest możliwy.
26 Czerwiec 2019
DR JACEK KORNAK: W lecie większość teatrów operowych jest zamknięta, warto zatem przejrzeć ostatnie nowości operowe na DVD.
29 Wrzesień 2017
Maupal od kilku lat komentuje aktualne kwestie społeczno-polityczne tworząc murale. Największą sławę przyniosły artyście obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka.
Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawia papieża lecącego w pozie Supermana. W 2016 roku w sąsiedztwie placu św. Piotra, przedstawił papieża Franciszka, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na „pacyfkę”. Choć po kilku godzinach usunęły go służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obraz utrwalił się na stałe – od niedawna dostępne są koszulki przedstawiające Franciszka w roli Superpope. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej.
28 Wrzesień 2017
Już po raz szesnasty Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości.
Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.
19 Wrzesień 2017
Oto nowy "ontologiczny" projekt laureata 9. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Marcina Zawickiego pt. "Gesty", który jest próbą znalezienia momentu, w którym dzieło staje się autonomiczne. Najnowsze prace Zawickiego są intrygującym zapisem gestów wybranych malarzy z XX i XXI wieku. Poprzez „portretowanie” wyizolowanych malarskich gestów czy pociągnięć pędzlem, artysta wprowadza odbiorcę w dialog z tradycją, ale jednocześnie próbuje też sam dotrzeć do istoty obrazu.
14 Wrzesień 2017
„Chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach, domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami” – zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski. I dodaje: „Coraz częściej ogarnia nas przekonanie, że – jak mówił Conrad – <<groźba napiera zewsząd>> i że naszym zadaniem – artystów, intelektualistów, nauczycieli, studentów, dziennikarzy – jest rozumienie tego, co nadchodzi, a co na razie tylko nielicznym udaje się trafnie sformułować.
27 Kwiecień 2017
Lata 90. XX wieku. Irlandia. I MTV. I wszystkie stacje radiowe. Cały świat kocha się w tej piosence. I cały świat dyskutuje wygląd tej piosenkarki. Konrowersje z nią związane rosną zresztą z czasem. Sinead O'Connor niszczy publicznie zdjęcie papieża Jana Pawła II. Zawsze bezkompromisowo wyraża swoje zdanie. 

Rok 2017. Polska. Do redakcji przychodzi informacja: