Filmy

24 Marzec 2021
Filmotekę Narodową i Instytut Audiowizualny FINA można kochać za wiele rzeczy. Dotychczas z rosnącym zainteresowaniem śledziłam cykl „FINA na ucho”, teraz jednak moją uwagę przyciągnęły spotkania w ramach cyklu „Sukienka na zmianę”, poświęcone kostiumom w polskich filmach. A właściwie wybitnym kostiumografkom – po Dorocie Roqueplo przyszedł czas na Magdalenę Biedrzycką.
9 Grudzień 2020
Jerzy Kucia (ur. 1942 r.) to autor nagradzanych animacji, takich, jak: „Parada” (1986), „Przez pole” (1992) czy „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” (2014). Jako reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych debiutował jeszcze w latach 70., a od 1981 r. zaczął prowadzić Pracownię Rysunku Filmowego na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP. Wykładał także w Vancouver, Londynie i Bombaju.
7 Grudzień 2020
„Spinning out” (reż. Matthew Hastings, Elizabeth Allen Rosenbaum, USA 2020) to jedna z najlepszych propozycji serialowych ostatnich lat. To niebanalny dramat sportowy, ukazujący postaci złożone i do bólu autentyczne.
26 Sierpień 2020
Aṣa to prawdziwa osobowość sceniczna. Już sama jej obecność intryguje, a gdy zaczyna śpiewać – mamy dreszcze, jesteśmy poruszeni. Zasłuchujemy się i tak trwamy.
17 Sierpień 2020
Telewizja Arte już nieraz zadziwiała swoim arsenałem narzędzi edukacyjnych. Dzięki krótkim, dynamicznym materiałom filmowym mamy szansę przyjrzeć się wielu obszarom kultury.
27 Lipiec 2020
„All” to najnowszy utwór Yanna Tiersena, francuskiego kompozytora, wokalisty i zarazem multiinstrumentalisty, znanego z muzyki do takich filmów, jak „Amelia”, „Goodbye, Lenin!” czy „Wyśnione życie aniołów”.
22 Lipiec 2020
Paul Thomas Anderson to amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Przy „Niciach widma” pracował z Danielem Day-Lewisem (m.in. Ostatni Mohikanin”), który tym filmem zakończył swoją karierę.
24 Czerwiec 2020
Ten, kto choć raz był w Paryżu, nigdy nie zapomni katedry Notre-Dame. Ten, kto choć raz był w jej wnętrzu, nigdy nie zapomni jej wysokiego sklepienia, witraży przepuszczających światło, atmosfery nabożnego skupienia i zasłuchania w mądrości wieków. Ten, kto choć raz usłyszał katedralne dzwony, nie chce już słuchać innych.
1 Czerwiec 2020
Prosta historia opowiedziana w „Johnie Carterze” (2012 r.) kryje w sobie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Samotny, żądny bogactw weteran wojny secesyjnej przemierza Dziki Zachód, aż rozpoczyna walkę zarówno ze swoimi dawnymi kompanami, jak i z Indianami w pobliżu pewnej jaskini pełnej złota. Wyjściem z nieciekawej sytuacji okazuje się... teleport na Marsa.
Na miejscu Carter odkrywa, że ma w sobie od teraz znacznie więcej siły niż na Ziemi. Zostaje też wciągnięty w nie swoją wojnę... Historia łączy w sobie wątek podróży wojownika oraz miłości, konfrontacji dwóch światów i jako taka stanowi świetną rozrywkę, okraszoną muzyką sławnego kompozytora Michaela Giacchino.
20 Maj 2020
VI symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena za pośrednictwem tancerzy zamienia się w niespieszną opowieść w Teatrze Chaillot. Ludzkie ciało służy tu jako narzędzie do interpretacji muzyki, zaś reżyser Patrick Lauze wraz z Les Films Figures Libres interpretuje ten nietypowy mariaż w pięknej filmowej realizacji.

Strony