film

1 Kwiecień 2021
Każdego roku do konkursów międzynarodowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego trafia kilka wybitnych polskich produkcji, które w prestiżowym gronie najnowszych i najważniejszych filmów z całego świata mają szansę mierzyć się o najwyższe festiwalowe trofea oraz uznanie rodzimej publiczności i branży filmowej z kraju i zagranicy. W tym roku w międzynarodowym konkursie dokumentalnym zobaczymy filmy “Antybohater” Michała Kaweckiego oraz “Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego.
Odnaleźć siebie
14 Marzec 2021
Z okazji obywającego się w marcu święta Frankofonii Ninateka zaprasza na Festiwal Filmów Frankofońskich, który odbędzie się w dniach 19-26 marca. Na program składa się osiem filmów, które z dużą dawką wrażliwości, ale również humoru poruszają ważne tematy społeczne. Filmy będą udostępnione w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.
12 Marzec 2021
„Mowa Ptaków” to film, będący hołdem reżysera Xawerego Żuławskiego dla zmarłego ojca Andrzeja Żuławskiego, stworzony na podstawie jego ostatniego scenariusza. Niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce, szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć w niebyt.
Tytułowa „Mowa ptaków” jest językiem, jakim posługują się wykluczeni z agresywnej, hałaśliwej większości. To język ludzi zmarginalizowanych, którzy nie potrafią w inny sposób wyrażać swoich uczuć i komunikują to w dosadny sposób. Film nazwany podróżą ojca do syna, łączy nostalgię z furią, wzniosłość z humorem oraz oldskulową stylizację z ostrym, przenikliwym spojrzeniem na polską rzeczywistość.
12 Marzec 2021
Najbardziej niezwykła w fantastycznej krainie „Smoczego Księcia” jest jej zwyczajność. Świat wykreowany przez współtwórcę takich animacji, jak popularny „Avatar: Legenda Aanga”, choć zachwyca magicznymi zdarzeniami, to zaskakuje problemami, z którymi spotyka się każdy człowiek.
3 Marzec 2021
„Frontier” byłby jedną z ciekawszych Netflixowych produkcji, których akcja jest osadzona w kontekście historycznym, gdyby nie to, że sam pomysł momentami przewyższa nierówną realizację. Tym razem przenosimy się do Kanady, do czasów pierwszych kolonizatorów.
28 luty 2021
„Sound of Metal” to jeden z najpiękniejszych filmów ostatnich miesięcy. Niebanalny, skłaniający do refleksji, wciągający i oparty na prostym, aczkolwiek niekonwencjonalnym pomyśle. Oto perkusista zespołu metalowego w trakcie trasy koncertowej traci słuch.
23 luty 2021
„Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego to film niezwykle intymny, dopracowany i artystyczny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tym bardziej cieszy fakt, że wygrał prestiżowy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To zarazem debiut artysty, docenianego na Berlinale, w Annecy czy w Nowym Jorku.
18 luty 2021
 Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Malta odbyła się w cieniu pandemii Covid-19 – poza siecią, na żywo z publicznością i dla miasta – z miłości do teatru i sztuki. Festiwal trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia, w 33 lokalizacjach, w ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym jedynie 22 online. Dziennikarka Agnieszka Nawrocka przez kilka miesięcy dokumentowała wydarzenia i emocje publiczności, organizatorów, artystek i artystów. W efekcie powstał godzinny dokument „Malta w czasie zarazy”, którego premiera odbędzie się w niedzielę 21 lutego o g.
14 luty 2021
Rosalie. wkroczyła do świata polskiego R&B i doprawionego elektroniką soulu wraz z futryną. Jej wydana w 2016 roku epka nosiła tytuł Enuff – i rzeczywiście wystarczyło kilka piosenek, by wokalistka zyskała status nowej nadziei tej sceny.
Urodzona w Berlinie, a mieszkająca w Poznaniu artystka nie zamierzała jednak zwalniać tempa. Jej dwa pełnoprawne albumy Flashback i IDeal ugruntowały jej pozycję jako nowej gwiazdy balansującej pomiędzy alternatywą, a głównym nurtem; R&B, hip-hopem a elektroniką; językiem polskim a angielskim. Wśród producentów piosenek Rosalie. znajdziemy m.in. 1988, Schaftera, Menta XXL czy Bitaminę.
9 luty 2021
Serwisy streamingowe można uwielbiać za wiele rzeczy. Za szeroką ofertę, za regularne premiery, za prostą obsługę i dostępność, a przede wszystkim za gwarantowaną dobrą rozrywkę. I choć wolę chodzić do kina, niż leżeć w łóżku z laptopem na brzuchu, to w codziennym biegu bardzo cenię sobie możliwość oglądania niespełna godzinnych odcinków ulubionych seriali – pod warunkiem że są one oparte na faktach.

Strony