film

16 Styczeń 2021
„Proces Siódemki z Chicago” to jedna z najgłośniejszych Netflixowych premier ostatniego roku, która zbiegła się z atmosferą niepokoju społecznego w Polsce i na świecie. O kontekście historycznym, mistrzowsko poprowadzonej akcji oraz kontrowersyjnej postawie obywatelskiej bohaterów dyskutują Maja Baczyńska i Anna Józefiak.
MB: „Proces Siódemki z Chicago” to film niezwykle aktualny. Pokazane w nim mechanizmy z pewnością działają w polityce i dziś.
13 Styczeń 2021
Ubiegłoroczny festiwal EnergaCAMERIMAGE z konieczności musiał się odbyć online – i mimo wszystko szkoda. Bo choć dzięki temu mogli w nim uczestniczyć kinomani z różnych obszarów geograficznych, to przecież nigdzie nie doceni się sztuki operatorskiej tak jak na sali kinowej.
31 Grudzień 2020
„Ptaki” (Polska, 1992) w reżyserii Janusza Kubika to film z cyklu „Krajobrazy polskie”, który miał z założenia nieść ze sobą refleksję ekologiczną. W rzeczywistości jest to jednak obserwacja przemiany dotychczas znanej rzeczywistości u progu lat 90.
25 Grudzień 2020
Marcin Bortkiewicz jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Aktywnie działa jako reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg, a nawet aktor. Kluczowy film dla jego kariery to dostępny w katalogu Ninateki „Portret z pamięci” z 2011 r.
23 Grudzień 2020
20 listopada 2019 r. na scenie klubu Zenith w Paryżu wystąpiła amerykańska grupa The Lumineers, prezentując swój najnowszy album „III”. Filmową realizację tego koncertu wyreżyserował Benoit Toulemonde, całość jest dostępna na stronach telewizji Arte.
20 Grudzień 2020
Telewizja Arte napisała o klipie do utworu „Never Really” Anny Leone dość poetycko, ale i nad wyraz trafnie: „Szwedzka artystka zanurza nas w swoim ciepłym folklorze”. Dosłownie – podczas słuchania jej muzyki jesteśmy zanurzeni, ogrzani, ukojeni, zaczarowani.
18 Grudzień 2020
Ninateka zaprasza na festiwal filmów z najmroźniejszych rejonów świata. Kino o przeszywającym pięknie zimowych krain, o trudach życia mieszkańców Północy, o najsroższych warunkach atmosferycznych i arktycznych krajobrazach zapierających dech w piersi! W dniach 17-31 grudnia można obejrzeć ponad 20 tytułów: filmy fabularne, dokumentalne i animacje ze Skandynawii, Rosji, Finlandii, czy Kanady. Jak zawsze za darmo i bez reklam.
17 Grudzień 2020
W ramach projektu AUDIOWIZJE, stanowiącego cykl działań z zakresu edukacji audiowizualnej odędzie się panel dyskusyjny „Audiorefleksje filmowe”, który będzie transmitowany NA ŻYWO na kanale Facebook Stowarzyszenia FILMFORUM już 19 grudnia 2020 r. (najbliższa sobota) o godzinie 17:30.
16 Grudzień 2020
Tak złe, że aż dobre. Turecki superman, ogromne pająki, włoskie gwiezdne wojny, kobiety romansujące z gorylami, przygody policji high-tech, trzęsienie ziemi vs tsunami… Oto crème de crème najgorszych produkcji światowej kinematografii. Drugi sezon kultowej serii „Kino klasy Z” jest już dostępny na bezpłatnej platformie VOD ARTE po polsku.
16 Grudzień 2020
Wielki strach, reż Pawlina Carlucci Sforza
21 grudnia na całym świecie obchodzone jest nieoficjalne święto krótkiego metrażu. Z tej okazji Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na platformę KFF VOD, gdzie przez tydzień dostępne będą cztery zestawy najlepszych krótkich filmów jubileuszowej, 60. edycji festiwalu.
Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce, odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa kontynuuje wirtualny projekt: KFF VOD. Każdego miesiąca najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych, udostępniane są widzom online.

Strony