Dziecko w dżungli dorosłości [zasadniczo b/o]

16.12.2019
Dziecko w dżungli dorosłości [zasadniczo b/o]

Pewien mały chłopiec, zwany „Żabą”, trafia do dzikiej i bezwzględnej, ale kierującej się swoim odwiecznym prawem, zwierzęcej społeczności. Nie pomylimy się twierdząc, że historię Mowgliego zna praktycznie każdy, bez względu na wiek.

Powieść Rudyarda Kiplinga zaliczana jest do klasyki literatury. Jest nawet na liście obowiązujących lektur szkolnych. Mogliśmy zobaczyć Mowgliego w kinie, zarówno tym dla dorosłych, jak i dla dzieci. W wersji filmowej i animowanej. Także w teatrze „Księga dżungli” gości nierzadko. Znów nadarza się okazja, aby przypomnieć sobie przygody małego chłopca a własnym dzieciom przybliżyć jego fascynującą historię.

Jakub Szydłowski napisał swoją wersję „Księgi”, dzięki której zobaczymy, z jakimi trudnościami i możliwościami mierzy się dziecko, gdy jego świat zderza się ze światem dorosłych – swoistą dżunglą nowych zachowań, innych wartości, zupełnie obcych reguł. Co prawda świat dziecka dziś też jest dżunglą, do której dorosłym wstęp jest często wzbroniony, albo przynajmniej utrudniony. O pewnych sprawach rozmawiać trudno, bo wydają się oczywiste, więc w dyskusji padają banalne zdania. Kluczem może być sztuka. Muzyczna opowieść, poprzez multimedialną oprawę i zabawę z publicznością, porusza odwieczny problem stereotypów, uczula na zagrożenia i uczy, nawet maluchy, akceptacji dla odmienności. Wprawdzie nikt nie jest doskonały, ale wszyscy jesteśmy wartościowi. Nigdy nie możemy być obojętni, gdy zaczyna się dziać coś, co jest niedobre, niesprawiedliwe czy krzywdzące. Powodem odtrącenia przez stado może być cokolwiek: ktoś powoli biega, jest już za stary, ma inny odcień skóry, pochodzenie. Czy rodzicielska miłość i prawdziwa przyjaźń mogą dać wystarczającą siłę, aby odbudować nadwątlone poczucie własnej wartości?

Wśród wielu barwnych postaci najmłodsi widzowie zobaczą: czarną panterę Bagheerę, misia Balusia, wilki, małpy, węża Kaa, szakala Tabakę oraz tygrysa Shere Khana. Poznał on odwieczną tajemnicę władzy: aby zapanować nad innymi, wystarczy ich ze sobą skłócić. A zatem będzie to również przypowieść o władzy, odnajdywaniu swego miejsca w grupie, uczeniu się na błędach i mocy przyjaźni.

Dziki, zabawny i opowiedziany nowoczesnym językiem musical familijny wyreżyseruje Jakub Szydłowski, który z powodzeniem zrealizował takie spektakle jak m.in.: „Przypadki Robinsona Crusoe”, „Proces – spektakl muzyczny” (Nova Scena TM ROMA), „Cyrano”, „Madagaksar” (Teatr Muzyczny w Łodzi), „Rent” (Teatr Rampa w Warszawie), „Adonis ma gościa”, „Doktor Żywago” (OiFP w Białymstoku). Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz (m.in. „Przypadki Robinsona Crusoe”, „Piloci” i „Adonis ma gościa” w Teatrze Muzycznym ROMA, „Brzydki kaczorek” w Operze i Filharmonii Podlaskiej). Choreografię przygotuje Paulina Andrzejewska-Damięcka, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Poznaniu, scenografię zaprojektuje Grzegorz Policiński, kostiumy Dorota Sabak, a projekcje video przygotuje Robert Burzyński.

W główną rolę, Mowgliego, wcielą się chłopcy wybrani w drodze ogólnopolskiego castingu. Spektakl do obejrzenia już niebawem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria / Jakub Szydłowski
Muzyka / Jakub Lubowicz
Choreografia / Paulina Andrzejewska-Damięcka
Scenografia i reżyseria światła / Grzegorz Policiński
Kostiumy / Dorota Sabak
Projekcje video / Robert Burzyński
Musical familijny przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 lat i dla rodzin.

PRZEDPREMIERA: 17.01 godz. 10.00 i 12.30
PREMIERA: 18.01 godz. 17.00
SPEKTAKLE: 19.01 godz. 13.00 i 16.00
Bilety: 30-45 zł (spektakle 17.01), 35-85 zł (spektakle 18 i 19.01)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.