Blogi spokój

28 Październik 2020
Za każdym razem czuję to samo: konsternację i niezrozumienie.
Początkowo doszukiwałem się źródeł tego wrażenia w trzymanej przez anioła lilii, która choć umieszczona w centralnym punkcie i o symbolice dość oczywistej, tworzy atmosferę sceny, którą oglądać mogą tylko wtajemniczeni (dodatkowo zastanawia kwiatowy wzór na przedmiocie, którego zastosowania odgadnąć nie mogę do tej pory); Szukałem w cichej kolorystyce, w pionowej kompozycji, w płomiennych stopach posłańca… i owszem – wszystko to powoduje, że zamiast cofać się o 2000 lat, przechodzimy do innego wymiaru przepełnionego sacrum. Jednak to nadal nie było „to”.
21 Lipiec 2020
Tego lata długo nie zapomnimy, jak i całego roku 2020. W czasie społecznej kwarantanny odszedł Krzysztof Penderecki, a teraz, 6 lipca, legenda muzyki filmowej, włoski kompozytor Ennio Morricone. Swoimi refleksjami dzielą się twórcy muzyki i dziennikarze branżowi oraz redakcja „Presto Filmowego”.
Kraków, walentynkowy wieczór 2015. Na scenie ogromna orkiestra, chór i On. Dyrygując, sprawiał wrażenie, jakby jego myśl wędrowała po scenie, wydobywając z instrumentów pożądane dźwięki, które w wyobraźni słuchacza zmieniały się w barwy i kształty. To było spotkanie z absolutem…
21 Maj 2020
Włodek Pawlik i Artur Żmijewski. Zdjęcie: fanpage Włodka Pawlika
Luiza Borowiec: Koronawirus w pierwszej kolejności zainfekował kulturę. Jedną decyzją odwołano wszystkie wydarzenia artystyczne. I to kultura ma chorować najdłużej, bo lockdown imprez artystycznych skończy się najpóźniej. Jak to świadczy o ludziach podejmujących takie decyzje – nie będę komentowała, bo cisną się na usta słowa mocno nieparlamentarne (nomen omen), a Presto to medium kulturalne także w wymiarze savoir vivre.
17 Grudzień 2019
A-bomb Building in Memory Park in Hiroshima. photo: Kinga Wojciechowska
Thank you for coming to Hiroshima. Peace starts with a smile – I read on a piece of paper attached to a small origami crane – a symbol of peace. I smile at the taxi driver, who gave me the purezento. Everyone gives here: presents, smiles, business cards. And more.
16 Grudzień 2019
rys. Maria Clara Eimmart, bohaterka artykułu Universum kobiet w Presto #26
księżyc się kryje
w jej włosach
Niebiańska
lilia
ciężka od snów
gnie się ku ziemi
opowiedz jej ulotność śpiewem
uwieńcz ją zawiłą nieśmiałością ptaków
Daj jej tło
rumianków i brzasku
Deklamuj
nad jej
ciałem
kroplami
deszczu
śpiewnym szeptem
tłum. Julia Hartwig
 
11 Grudzień 2019
Fazy księżyca. Rys. Maria Clara Eimmart, bohaterka artykułu Universum kobiet w Presto #26
Motto: La lune blanche...
(Verlaine)
            W skośny stół z matowej czerni
księżyc wylał płytką rzeką
szumią ciszą w szklany werniks
gwiazdy spadłe niedaleko
            w gęstej nocy jak w akwarium
płyną długie śliskie ryby
uliczkami gęstych podwórz
szyby szorstką łuską wybić
gładzi zwilgłe srebrem ściany
            płynnych łysków miękki natłok
i na stole rozślizganym
czarny piesek gryzie światło.
21 Lipiec 2019
Jury konkursu - od lewej: Philippe Villa, prof. József Eotvos, Marcin Maślak, Kinga Wojciechowska, Anna Dziurdzikowska, Piotr Matwiejczuk i sekretarz Beata Vykysala | fot. serwis BGD
Gdy widzisz rząd ludzi z pokerowymi minami, którzy od czasu do czasu coś zapisują w swoich notatnikach a po wyjściu z sali, nie mówiąc nic, chowają się w pokoju i w tajemnicy obradują, zastanawiasz się może, co właściwie taki juror sobie myśli.
No to nie musisz się już zastanawiać.
3 Maj 2019
rys. Ksawery Pillati (1843-1902) | Domena Publiczna
Magdalena Burek: „Nie roszcząc sobie praw do wyższego w muzyce talentu” Stanisław Moniuszko stawiał fundamenty polskiej muzyki tam, gdzie jeszcze ich nie było. Żyjąc między dwoma powstaniami (w 1830 i 1864), sprawował poważne i odpowiedzialne funkcje, nieustannie komponując. W Wilnie: organista i dyrygent, ponadto nauczyciel fortepianu, założyciel towarzystwa św. Cecylii. W Warszawie: dyrektor i organizator opery w Teatrze Wielkim i wykładowca Instytutu Muzycznego. 5 maja 2019 roku przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora.
Czytaj do końca. Warto!
1 Kwiecień 2019
Adam Rozlach przez 40 lat pracy dziennikarskiej
Mija właśnie 40 lat mojej pracy w Polskim Radiu...
5 Styczeń 2019
Stanisław Moniuszko. fot. domena publiczna
IGNACY ZALEWSKI*: W 2008 r. ukazało się pierwsze (i – mimo że minęło ponad dziesięć lat – jedyne) nagranie opery „Paria” Stanisława Moniuszki. Byłem wtedy w liceum i miałem takie hobby: zapomniana muzyka polska. Każde nowe wydanie, każde nowe nagranie i każdy koncert muzyki polskiej nie będący prezentacją klasyki XX wieku, Chopina albo Szymanowskiego był dla mnie – i jest zresztą nadal – ogromnym wydarzeniem.

Strony