Batutą po ekranie

24 Listopad 2015
ŁUKASZ JAKUBOWSKI: Poliuretanowy carcharodon carcharias – żarłacz biały – zawiódł, a właściwie zawiodły jego trzy egzemplarze. Każdy ze sztucznych rekinów z filmu „Szczęki” ważył trzy tony i kosztował worki dolarów.
 
18 Listopad 2015
ŁUKASZ JAKUBOWSKI: Skomponować dobrą, skuteczną melodię to trudna rzecz. Andrew Lockington, którego muzykę możemy usłyszeć w „San Andreas” czy „Podróży na Tajemniczą Wyspę”, stosuje następującą metodę: niby pracując, przegrywa kilka wersji motywu w domu na fortepianie, po czym czeka do momentu, w którym żona lub dzieci bezwiednie zanucą jeden z nich. I ten wybiera. Z kolei stały współpracownik Kennetha Branagha, Patrick Doyle, niektóre swoje najlepsze tematy usłyszał wewnętrznym uchem, będąc… w toalecie. Natomiast Andrzej Korzyński po prostu siada przy fortepianie i gra. Recepty nie ma. A jeżeli taka istnieje, zna ją niewielu. Jednym z tych szczęśliwców może być John Williams. 
 
25 Sierpień 2015
ŁUKASZ JAKUBOWSKI: Pisał do filmów Johna Wayne’a, Martina Scorsese i znanego z parodii tria ZAZ (Zucker-Abrahams-Zucker). Jest autorem słynnego tematu National Geographic. Nie łączyły go więzy krwi z dyrygentem i kompozytorem Leonardem Bernsteinem, ale przyjaźń tak. Elmer Bernstein.
20 Marzec 2015
ŁUKASZ JAKUBOWSKI: Właśnie odbył się pokaz testowy filmu skrojonego na przebój. Widzowie wypełniają kwestionariusz i oddają go producentom. Suma ocen jest niepokojąca. Zapada decyzja o dokrętkach, przemontowaniu i zmianie finału na bardziej optymistyczny.
11 luty 2015
Amerykańskim akademikom zdarza się głosować dziwacznie. Swego czasu „Wściekły byk” przegrał ze „Zwykłymi ludźmi” – filmem, o którym dziś wiadomo tylko tyle, że pokonał „Wściekłego byka”. Z kolei o oscarowym „Wożąc pannę Daisy” wiadomo już nieco więcej – film ten pokonał bowiem „Urodzonego 4 lipca”, „Stowarzyszenie umarłych poetów” i „Moją lewą stopę”.
Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0
15 Styczeń 2015
„Love Story”, „Przeminęło z wiatrem”, „Titanic”. Tematy miłosne z tych i kilku innych filmów potrafimy zanucić od pierwszej, do ostatniej nuty. Jednak historia kina kryje utwory mniej znane, a równie czarujące, namiętne, a czasem nawet i seksowne.
23 Grudzień 2014
„Kevin sam w domu” bez muzyki Johna Williamsa? To byłby inny film. Śmiem twierdzić, że jego świąteczna siła ma swoje źródło nie w ekranowej historii, ale właśnie w partyturze.
27 Listopad 2014
Dzień krótki, złote liście dawno zagrabiono, do wiosny daleko. Jesień zachłannie zbiera swoje żniwo – chandra wywiera ogromne spustoszenie. Jak ją pokonać? Endorfinami, których muzyka filmowa jest niewyczerpanym źródłem.
SAMBA:
5 Listopad 2014
20 lipca 2012 roku w mieście Aurora w stanie Kolorado podczas premiery filmu „Mroczny Rycerz powstaje” rozległy się strzały. 
- pisze Łukasz Jakubowski -
Przeczytaj lub wróć do rubryki Batutą po ekranie.
19 Październik 2014
Podobno Lalo Schifrin często jest komplementowany za znakomitą oprawę muzyczną pościgu samochodowego z filmu „Bullit”. Co ciekawe, scenie tej towarzyszą jedynie starannie dobrane efekty dźwiękowe. I to jest właśnie siła muzyki filmowej – działa nawet, kiedy jej nie ma.
- pisze Łukasz Jakubowski -
Przeczytaj lub wróć do rubryki Batutą po ekranie.

Strony