Zdejmij buty i poleć z nami. 12. Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI Flow

-
13.07.2021

Już 16 sierpnia rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow. To doskonała okazja, żeby poznać kontakt improwizację – jedną z najciekawszych i najbardziej inkluzywnych technik tańca współczesnego.

Kontakt improwizacja to forma tańca, w której dwie lub więcej osób spotyka się w ruchu poprzez wspólny punkt kontaktu, dzieląc ze sobą dotyk, pęd i ciężar. Steve Paxton, pionier tej techniki, połączył w niej swoje doświadczenia z tańcem współczesnym, akrobatyką i Aikido. Tańcząc kontakt improwizację praktykujemy umiejętności spadania, równoważenia, dźwigania przy minimalnym wysiłku i bycia lekkim podczas podnoszeń. Eksplorujemy możliwości własnego ciała, swobodnie podążając za impulsami. Ćwiczymy też uważność, słuchanie i reagowanie na partnerów oraz otoczenie.

Kontakt improwizacja jest otwarta na wszystkie osoby spragnione ruchu. Nie ma w niej hierarchii ani poziomów zaawansowania, a tańczyć może każdy, niezależnie od umiejętności czy stopnia sprawności. Tak jak tango ma swoje milongi a techno swoje rave’y, tak kontakt improwizacja ma jamy (czyt. dżemy), na których spotyka się społeczność wspólnie praktykująca tę technikę. Kontakt improwizację tańczy się bez butów i bez używek, na czystej podłodze, na której tańczy się nie tylko w pozycji stojącej. Czasami przestrzeń jamu wypełniona jest muzyką, która wspiera taniec, czasami praktyka odbywa się w ciszy.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw Ci Flow od 2010 roku tworzy przestrzeń do praktykowania kontakt improwizacji z nauczycielami i nauczycielkami z całego świata. Dwunasta edycja festiwalu jest organizowana w atmosferze rozbudzonej wrażliwości. Pomimo nadzwyczajnego czasu globalnej pandemii i wielu kryzysów, organizatorki pragną umożliwić ciągłość twórczych poszukiwań i pogłębiania praktyki KI. Wsłuchując się w intuicję, zwiększając samoświadomość i pogłębiając percepcję zmysłową, chcą wspierać transformację na poziomie jednostki i grupy.

12. Warsaw CI Flow odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska, a na festiwal złożą się dwie części. Między 16 a 22 sierpnia odbędzie się projekt performatywny „Improvising Contact / Contact Improvisation” adresowany do osób profesjonalnie zajmujących się tańcem i performansem. Pod okiem niemieckiego choreografa i biologa Andrew Wassa uczestnicy przygotują performans, który zostanie zaprezentowany szerszej publiczności w niedzielę 22 sierpnia o godz. 20.00 w Sali im. W. Krukowskiego w CSW Zamek Ujazdowski.

Między 23 a 28 sierpnia odbędzie się część warsztatowa festiwalu, otwarta na osoby na wszystkich poziomach doświadczenia. W programie znalazł się m.in. intensywny warsztat z pochodzącą z Finlandii Vegą Luukkonen, cykl zajęć na temat somatyki i kompozycji z Isabelle Uski, warsztaty site-specific z Marią Stokłosą czy zajęcia na temat kultury zgody z Ali Schwartz. Każdy festiwalowy dzień zakończy się jamem, a w przerwach między zajęciami będzie można skorzystać z biblioteki kontakt improwizacji by zgłębić swoją wiedzę teoretyczną.

Ostatniego dnia festiwalu odbędą się również trzy bezpłatne wydarzenia otwarte dla publiczności. Między godz. 13.30 a 15.30 będzie można podglądać działania site-specific w przestrzeni miejskiej, o godz. 16.00 odbędzie się pokaz pracy wykonanej w ramach warsztatów z Isabelle Uski, a o godz. 19.00 – jam performatywny z Iwoną Olszowską. To doskonała okazja, żeby doświadczyć kontakt improwizacji z perspektywy widza.

Pełny program festiwalu oraz szczegóły dotyczące rejestracji znajdują się na stronie polandcontactfestival.com.

---

Organizator 12. Warsaw CI Flow: Fundacja Artystyczna Perform.
Partnerzy: Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Patronaty medialne: E-Teatr, Kwartalnik Taniec, Kwestia Kultury, Presto, Radio Klang, RDC.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Stołecznego Warszawa.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.